OTSING
Foorum » KATUSED, KATUSETÖÖD » Teraskatuse eelised materjalid ,paigaldusjuhised ,katuse lisatarvikud.Rohkem infot ja paigaldusjuhised leiab www.eestikatused.ee Tagasi
  Autor : eestikatused
Kuupäev : 05.08.2009 13:13

TERASKATUSE EELISED
Teraskatus on kivikatusest 10 korda kergem, mistõttu aluskonstruktsioon ei pea olema nii massiivne ja kallis. Seetõttu on teraskatus soovitatav renoveeritavatel hoonetel, kus ei soovita uuendada aluskonstruktsioone. Teraskatust saab paigaldada erinevalt kivikatusest väga lameda kalde korral!
Profileeritud paanid on täpses pikkusmõõdus tahvlid, mille korral paigaldatakse kuni 10 m2 korraga. Seetõttu on võimalik paigaldada suur pind lühikese ajaga! Teraskatus on talub hästi temperatuuri suuri kõikumisi.Ta ei ole poorne materjal, mis sammalduks või puruneks pooridesse koguneva vee ja jää mõjul.
Meie värvikaart võimaldab valida ca 25 erineva värvitooni vahel. Soodne
Teraskatus on tänu kiirele paigaldusele ja kergemale katusekonstrutsioonile soodsam kui paljud teised katusekatted.
KATUSE LISATARVIKUD
Kuigi katusevahetustööd kipuvad olema rohkem suvise ja kuiva aja tööd, siis just talvel leiab mitmeid võimalusi muuta oma maja katus funktsionaalsemaks. Meie kliimas loob sellise võimaluse ja vajaduse näiteks katusele kogunev lumi. Iseenesest on hea, kui lumi katuselt maha libiseb, kuid teatud juhtudel on siiski mõistlik seda katusel hoida.
Lisaks inimese ja räästa alla paigutatud vara turvamisele on lumetõketel ka vihmaveerennide kaitsmise ülesanne. Eriti ilmneb lumetõkete vajadus märtsikuus, kui katusele on kogunenud korralik hang ning ühel hetkel hakkab see kõik alla liikuma ja pühib teelt kõik, mis ette jääb. Üks kuupmeeter märga lund kaalub ühe tonni ja võib vaid ette kujutada, kui suurt purustavat jõudu selline liikuv mass endast kujutab.
Väga oluline on ka rennide õige paigaldus. Katusekatte serva üle räästa mõtteliselt pikendades peaks renni serv jääma sellest joonest allapoole. See tagab, et hooga libisev lumi lendab rennidest üle. Kui renni serv on sellest joonest kõrgemal, siis takerdub lumi renni ja toob need suure tõenäosusega alla.
Lumetõkkeid on kasutusel torudega (nii kivi- kui plekk-katusele) ja nn valtsitud lumetõkkeid profiilsetele teraskatustele. Esimese variandi kasuks tuleks otsustada tugevama kinnituse pärast (lumetõkke kinnitused kruvitakse roovlaudadesse) ja väiksema sodi kogumise tõttu. Torulumetõke laseb männiokkad, -oksad ja puulehed kenasti läbi. Selle variandi miinus on hind, mis jääb vahemikku 200–250 kr/jm.
Teraskatuse puhul saab kasutada ka profiili laineharjadele kruvitavat kolmnurkset lumetõkkeplekki, mille hind on ca 80 kr/jm. Miinuseks on prahi suur kogunemine ja lamedama katuse korral lumetõkkele suruv raske mass, mistõttu lumetõke võib kas katusest välja rebitud saada või lihtsalt mõlki minna.
Lumetõkete temaatika on lahendamata olemaolevatele eterniitkatustele, sest see materjal ei luba oma rabeduse tõttu kasutada ühtegi üldlevinud lahendust. Kõigile teistele kaldkatusel kasutatavatele katusematerjalidele on Eestis lumetõkkeid müüvatel firmadel lahendus pakkuda.

Soojusta hoolikalt ning jääpurikad ei teki
Teine talvel katuseid kummitavaid muresid on jääpurikate teke räästastesse. Probleem ei ole niivõrd jääpurikas oma ilus ja uhkuses, vaid selle tekke põhjus. Jääpurikad tekivad olukorras, kus katuse alla pääseb ebapiisava soojustamise tõttu soe õhk, mis räästas kondenseerudes ja külma välisõhuga kokku puutudes moodustabki külmunud veesamba.
Kahjuks on ka väga paljudel tänapäeval renoveeritud hoonetel soojustamine lohakalt tehtud ja tulemust saab hinnata talvel. Päris uusehitistel siiski jääpurikamuret täheldatud ei ole, aga eks erand kinnitab reeglit sealgi.
Siinkohal ei ole muud soovitust kui: tuleb olla hoolikas hoone soojustamisel ja pöörata tähelepanu järelevalve vajadusele. Katusevahetus võib tunduda lihtsa tööna, kuid ka siin on võimalik väikseid vigu tehes saavutada väga kurb tulemus – ventileerimata katusealused, soojustamata laed jms.
Rohkem infot kivikatuste, plekkkatuste, lamekatuste, vihmaveesüsteemide ,liistprofiilide ja paigaldusjuhised leiab www.eestikatused.ee
Kuidas korstnapühkija katusele pääseb
Seadus kirjutab näiteks põhjanaabritele ette, missugused katusetarvikud kusagil olema peavad, seetõttu on eramajade katused detailirohked. Katustel on palju rohkem kohustusi ja ülesandeid kui vaid tubade kaitsmine sademete ja ilmamõjude eest. Katusest tuleb välja mitmesuguseid tehnovõrke – suitsukorstnad, ventilaatorid, ventilatsioonikorstnad, antennid, katuseaknad jms.
Kõik need lisatarvikud nõuavad katusekattetootjatelt ja eriti paigaldajatelt suurt kogemust – katusesse tuleb teha ava ja see tuleb ka ilmastikukindlalt sulgeda. Seetõttu tuleks koos spetsialistiga enne üle vaadata, millised avad katusele sobivad ja milliseid tuleks vältida.
Kui vajalik hulk funktsionaalseid lisatarvikuid on paigaldatud, tuleb mõelda ka nende hooldusele. Enamasti on Põhjamaades ja Eestiski levinud viilkatused ja seetõttu on vaja abivahendeid kaldpinnal käimiseks. Appi tulevad katuseredelid ja käiguteed. Peatume nendel tsingitud terasest valmistatud toodetel veidi pikemalt. Katuseredel saab alguse juba seinalt, kuhu kinnitatakse vertikaalne redeliraam vastavalt räästa kõrgusele maapinnast. Turul on saadaval viie erineva pikkusega mooduleid, mida saab omavahel jätkata, jätkukohta märkamata.
Rohkem infot kivikatuste, plekkkatuste, lamekatuste, vihmaveesüsteemide ,liistprofiilide ja paigaldusjuhised leiab www.eestikatused.ee
Redel võib alata ka kõrgelt
Redel ei pea algama maapinnalt, ühiskondlikel hoonetel kasutatakse redeleid, mis algavad selliselt kõrguselt, kuhu soovimatu külaline ei ulatugi. Eramajadel on soovitatav siiski alustada redeliga astumiseks mugavalt kõrguselt. Redel kinnitatakse üle räästa ulatuvate kaarte ja profiilsetel terakatustel kas kruvidega, valtskatusel spetsiaalsete klambritega.
Redeli põhiülesanne on tagada turvaline juurdepääs katusele, korstna või teiste katusetarvikute juurde. Kõrgemate räästaste korral saab tellida ka turvavarustuse – seljakaared, köied jms. Seejärel on vaja leida redelile võimalikult sobiv koht. Katusele võib paigaldada ka mitu redelit. Katuseredel ei pea ulatuma harjani, kuigi see on soovitatav, siis on seda hea kinnitada harjapleki alla. Selline näeb ka parem välja, sest harjani viidud redel tekitab terviku. Redel kinnitub katusele kruvide, valtskatuse puhul asjakohaste klambritega. Redelit ei ole mõtet panna katustele kaldega alla 15 kraadi. Sellisel juhul on juba mugavam liikuda katusekattel ja piisab ainult seinaredelist.
Kindlasti ära unusta enne katuseleminekut jalga tõmbamast kummitallaga jalanõusid! Samuti ei ole väikse kalde puhul vajalik kasutada käiguteid. Järsema kalde puhul on need siiski omal kohal. Käigutee ülesanne on tekitada korstna (vm hooldust vajava detaili) juurde turvaline horisontaalpind.
Sobivad peale eterniitkatuse kõikjale
Enamjaolt on käiguteed müügil kolmemeetriste moodulitena, mida saab vajadusel lõigata ja jätkata. Kasutada tuleb ca 1,5 m sammuga spetskinniteid, mida müüakse erinevatele profiilidele kõigis värvitoonides. Kinniti võimaldab käiguteed muuta horisontaalseks kuni katusekaldeni 60 kraadi. Üle selle on soovitatav kasutada katuselepääsemiseks katuseluuke või -aknaid.
Eespool oli juttu katuseavade arvust. Siiski tasub pigem üritada katuselepääs lahendada väljastpoolt, et vältida vihma- ja lumesulamisvee sissetungi. Mida madalam kalle, seda kriitilisemalt tuleb luukide ja läbiviikude paigaldamisse suhtuda. Igasugune sademete räästassevoolamist takistav detail korjab hästi lund ja sodi, mis katusel sulades üritavad maapinnale jõuda kõige lähemat teed pidi. Tihtipeale võib see olla teekond läbi luukide ja läbiviikude pööningu või eluruumide kaudu. Katuseredelid ja käiguteed on kasutatavad peaaegu kõikide katusekatete puhul, välja arvatud vanadel eterniitkatustel nende rabeduse tõttu.
Kuna kinnituslahendused on erinevad, soovib tarvikute tarnija teada katusekatte tüüpi – kas see on kivikatus, teraskatus, rullmaterjalid vm. Lahenduse leiab peaaegu alati! Peale redelite ja sildade aitavad katuseid funktsionaalsemaks muuta katuseaknad, ventilatsioonikorstnad (ventilaatoritega ja ilma), lumetõkked, korstnamütsid, antennide läbiviigud. Soomes reguleerib selliste toodete kasutamist seadus ja seetõttu võib näha väga detailirohkeid katuseid ka eramurajoonides. Eestis on selleni veel pikk maa minna, kuid meie oleme valmis, kui praegused ja tulevased kliendid soovivad muuta oma katused terviklahendusteks.
Ühekorruselise eramaja katusetarvikute hinnad (koos käibemaksuga) seina- ja katuseredeli komplekt (värvitud detailid) saab kätte umbes 3500 krooniga.
Käigutee ühe korstna teenindamiseks (värvitud detailid) läheb maksma ca 1600 krooni.
Rohkem infot kivikatuste, plekkkatuste,lamekatuste, vihmaveesüsteemide ,liistprofiilide ja paigaldusjuhised leiab www.eestikatused.ee
info@estikatused.ee


 
Ehitus.ee artiklid
Kõik vanemad uudised leiad arhiivist
Login
Kasutaja:
Parool:
Registreeru
Unustasid parooli?


Soovitame
Põrand oma ala proffidelt!
ELUS PEAB VÄRVI OLEMA
Kõik õigused kaitstud 2007 – 2024, ehitus.ee  |  Turismiweb.ee  |  Sisustusweb.ee
e-mail: info@ehitus.ee / tel. 6 818 880