OTSING
  Targa remonditegija käsiraamat: kuidas valmistada ette märga ruumi plaatimiseks
23.05.2025

Niisked ruumid, näiteks vannitoad, on eriti tundlikud valede töövõtete ja ebasobivate materjalide suhtes. Pole tähtis, kas kavatsed teha väiksema värskenduse või täieliku uuendamise – kvaliteetse lõpptulemuse tagamiseks on ülioluline korralikult ette valmistatud aluspind. Kuigi plaatimistöö võib tunduda esmapilgul lihtne, sõltub pikaajaline tulemus sellest, kui korralikult on ettevalmistused tehtud enne esimese plaadi kinnitamist.
Selles juhendis vaatleme põhjalikult kõiki vajalikke etappe, mida tuleb läbida enne plaadisegu valmistamist. Arutame aluspinna ettevalmistust, nakkekihi olulisust ning tutvustame tooteid, mis tagavad, et uus vannituba jääb veekindlaks ja vastupidavaks pikkadeks aastateks.


Korrektne algus: aluspinna tähtsus
Aluspind on plaatimistööde kvaliteedi alus. Selle seisukord määrab materjalide nakkuvuse ja lõpptulemuse püsivuse. Niisketes ruumides peab pind olema:
- kuiv ja puhas
- stabiilne, pragude ja murenemiseta
- kaitstud veelekete eest
Peale vanade plaatide eemaldamist ja pinna puhastamist tuleb olukord hoolikalt üle vaadata. Kõik lahtised osakesed ja tolm tuleb eemaldada, ebatasasused ning praod parandada. Seejärel saad hakata looma kindlat niiskustõkke süsteemi.

Põrandakalded ja äravoolud – ära jäta tehnilisi detaile unarusse
Enne plaatimistöödega alustamist kontrolli üle põranda kaldenurgad. Eriti oluline on see dušši ja äravoolutrappide läheduses. Soovitatav kalle on umbes 1–2%, ehk 1–2 cm iga meetri kohta, et vältida vee kogunemist.

Samuti vaata hoolikalt üle kõik seinapindade ja põrandate liitekohad, torude läbiviigud ja muud võimalikud lekkekohad. Ka pisim pragu või nõrgalt töödeldud ühendus võib aja jooksul liikuda ning muutuda vett läbilaskvaks. Nendes piirkondades kasuta kindlasti tihendusteipe ja toru läbiviikudel mansette.

Esimene samm: nakkekrundi kasutamine
Parima nakkuvuse tagamiseks järgnevatele kihtidele on oluline kasutada nakkekrunti. Nakkekrunt seob aluspinna tihedalt kokku järgmiste kihtidega, nagu tasandussegu või veetõkke mastiks. Imavatel pindadel (näiteks kergbetoon või põrandakips) takistab nakkekrunt ka vee imendumist tasanduskihtidest ja võimaldab neil normaalselt kivineda..

Näiteks Baumax24.ee tootevalikus olev nakkekrunt Praimer sobib ideaalselt seintele ja põrandatele. Seda on lihtne kasutada, ta kuivab kiiresti ning loob pinna, kuhu järgmised kihid tugevalt kinnituvad.

Meie tootevalikus on ka teine nakkekrunt – Nakkedispersioon. Tekib küsimus, kas mõlemaid võib kasutada sarnaselt või on nad erinevad? On tõsi, et mõlemad, nii Nakkedispersioon kui ka Praimer on mõeldud aluspinna ja järgmise kihi sidumiseks. Samas on nende kasutusalad veidi erinevad. Nakkedispersioon sobib aluspinna poorsuse vähendamiseks, nakke parandamiseks ja aluspõranda veeimavuse kontrolli alla saamiseks ehk rohkem betooni ning tasandusegude krundiks kuid lisaks eelnenule kasutatakse teda tsementsegude lisandiks.
Praimer sobib samuti erinevate pindade nakke parandamiseks aga sama toodet paigaldatakse ka veetõkkemassi Imperbox krundiks.

Nagu mainitud, Bauteq praimer on sobilik just veetõkkemassi krundiks, aluspõranda pooride sulgemiseks ja esmase nakke ning veepidavuse andmiseks.

Valiku tegemisel tasub vaadata, milliseid materjale on plaanis kasutada järgmisena ning millist aluspinda täpselt töödeldakse. Ja sellest lähtuvalt valida aluspinna töötlemise vahendid.

Veetõke ning niiskustõke – ruumi veekindluse kriitilised elemendid
Kõige olulisem osa kogu süsteemist on põrandate veetõke. Veetõkke ehk hüdroisolatsiooni ülesanne on takistada vee tungimist seina- või põrandakonstruktsioonidesse. Miks see oluline on? Sest plaadisegud lasevad läbi nii niiskust kui ka vett, ja kui all pole veetõket, imbub vesi otse põranda või seinakonstruktsiooni, tekitades aja jooksul hallitust, lagunemist ja ebameeldivat lõhna.

Ideaalseks lahenduseks hüdroisolatsioonile on Bauteq Imperbox - kaasaegne, veekindel, madala lõhnataseme ning heleda värvusega toode mida saab paigaldada ka ajutise valgustusega ruumides. Tähtis on jälgida tootja juhiseid: vajalik on kasutada tugevdusteipi nurkades ja mansette läbiviikude ning trappide ümbruses.

Niiskustõke on oluline kaitsevahend lae -ja seinapindadel mida võib kahjustada läbi vuugisegu ning pragude sisse tungiv veeaur mis tekitab samamoodi hallitust ning põhjustab aluskonstruktsiooni enneaegset lagunemist.

Väga heaks valikuks on Bauteq niiskustõke, mida võib kanda pinnale mitmes kihis pintsli või rulliga. Toode on turul esimene millel on ametlikult mõõdetud veeauru läbivus, seda ostes teate millise tulemuse saate.
NB! Nii veetõkke kui niiskustõkke peale ei tohi kunagi kanda järgmiseid kihte enne, kui eelmine on täielikult kuivanud — vastasel juhul võib kaduda isoleeriv toime ning halveneda nake plaatimisseguga.

Millal saab alustada plaatimistöödega?
Kui kõik eelmised kihid, tasandussegu, hüdroisolatsioon ehk vee ja niiskustõke on paigaldatud ning kuivanud, on aeg hakata mõtlema plaatimisele. Plaaditav pind peab olema:

- lõplikult kuiv
- projektis ettenähtud pinnakujuga
- sobiva karedusega plaadiliimi nakkumiseks

Kui sa pole kindel, kas olemasolev aluspind on plaatimiseks piisavalt hea, tasub juba alguses konsulteerida oma ala spetsialisti või kogenud meistriga, kes aitab hinnata olukorda ja annab asjatundlikku nõu.

Korduma kippuvad küsimused
Kas niiskustõke on vajalik, kui vannitoas pole dušinurka ega vanni?
Jah — isegi kraanikauss ja tualettruum tekitavad piisavalt niiskust, mis võib aja jooksul tungida läbi plaatide või vuukide. Ohutus ennekõike.

Mitu kihti nakkekrunti või praimerit peaks kandma?
Alati tasub jälgida toote juhiseid. Oluline on õige lahjendus vastavale aluspinnale ja õige kulunorm. Tavaliselt piisab ühest kihist, kuid väga imavatel pindadel võib vaja minna kahte kihti.

Kas nakkedispersiooni võib kasutada ka niiskustõkke asemel?
Pigem mitte. Nad täidavad erinevaid eesmärke. Nakkedispersioon parandab pindade nakkumist, kuid ei loo kaitset niiskuse eest. Niiskuse eest kaitseb niiskustõke ja vee eest Imperbox.

Kokkuvõtteks
Iga edukas plaatimistöö algab põhjalikust ettevalmistusest. Nakkekrundi, niiskustõkke, veetõkke ja vajadusel nakkedispersiooni kasutamisega saad tagada vannitoa pikaajalise vastupidavuse. Korrektselt ette valmistatud ruum kestab kaua ilma hallituse, pragude ja ootamatute lisakuludeta.
Kui alustad järgmist vannitoaremonti, tee seda alati õigel tasandil – nii otseses kui kaudses mõttes.

 
Ehitus.ee artiklid
Ehitus töökohale kandideerimine Soomes
 
Töö Soomes on paljude eestlaste seas populaarne valik.
Ehitussektor on eriti hinnatud, pakkudes häid palku ja pikaajalisi töövõimalusi. Paljud tööpakkumised hõlmavad elamiskohta ning palk võib ulatuda 14-22 eurot tunnis, olenevalt oskustest.
Puhkusetasud lisanduvad sissetulekule ja preemiad makstakse kvaliteetse töö eest.
Tööstus ja tehasetöö on samuti levinud. Soome tööhõive on stabiilne ja paljud ettevõtted pakuvad pikaajalist tööd ning ühiseid koostööpartnereid.
Tööle kandideerimisel on oluline elamisluba. Selle saamine on Soome majandusministeeriumi ja valitsuse poolt reguleeritud. Soomes töötamine eeldab ka tulumaksu tasumist.
Töö valdkond ja hõive sõltuvad isiklikest oskustest ja kogemustest. Soomes töötab palju renditöötajaid, kes saavad toetuda rendifirmale elamiskoha ja tööga seotud korraldustes.
Hea on kursis olla ka Soome seadustega. Kõigis tööalastes küsimustes oskab aidata Rakennusliitto, mis seisab töötajate õiguste eest.
Kasuks tuleb Soome keele oskus ja tööga seotud jooniste lugemise oskus. Analüütika ja statistika oskused võivad olla mõnes tööpositsioonis vajalikud.
Korterid ja muud elamistingimused võivad varieeruda, seega on mõistlik uurida pakkumisi põhjalikult enne lepingu sõlmimist.
Eures süsteem ja prognoos tööturule aitavad sul leida sobiva töökoha. Ettevõtlus ja töökorraldus Soomes on hästi reguleeritud, muutes töötamise sujuvaks ja turvaliseks.
Kõik vanemad uudised leiad arhiivist
Login
Kasutaja:
Parool:
Registreeru
Unustasid parooli?




Kõik õigused kaitstud 2007 – 2025, ehitus.ee  |  Turismiweb.ee  |  Sisustusweb.ee
e-mail: info@ehitus.ee / tel. 6 818 880