OTSING
  Vana vara - Tuhkatriinu
26.01.2008

Mida teha, kui…

1. Kapp on tolmune ja määrdunud

Vaja läheb: sooja vett ja majapidamisseepi, karukeelt (või nõudepesunuustiku kare pool), pesunuustikut või pesulappi.

Tee nii:
Vala kaussi sooja vett ning lahusta seal natuke seepi. Võid ka ainult nuustiku seebiseks teha. Pese kapp puhtaks. Ära veega liialda – kapp ei tohi väga ära liguneda! Eriti ettevaatlik peaks olema spoonitud pindadega. Võid kohe peale pesemist kuiva lapiga üle kuivatada.

2. Vana värv on vaja maha võtta
Eesmärgiks on värv eemaldada ja kapp üle lakkida või õlitada, et puidu toon ja tekstuur esile tuleks.

Vaja läheb: kuumapuhurit, nuga, peitleid, kraabitsaid ja liivapaberit, värvieemaldajat (nt Wenfex või Solmaster), pintslit, kummikindaid.

Tee nii:
1) Eemalda värvikiht kuumapuhuriga, kasutades suurematel pindadel kraabitsat. Värvikihi paksusest sõltub, kui kaua puhurit värvi kohal hoida. Ettevaatust, ära puitu kuumaga kahjusta! Jälgida, et kraapimisvahend puidu sisse sälke ei jätaks.
2) Puitnikerdustelt värvi eemaldamiseks kasuta värvieemaldajat - lakki ja värvi lahustavat keemilist ainet. NB! Tööta sellega üksnes hästituulutatavas ruumis ja kummikindaid kasutades!
Kanna värvieemaldaja pintsliga puitnikerdustele. Aine mõjuaeg on sõltuvalt värvikihi paksusest 5-15 minutit. Vahepeal võid noaotsaga proovida, kas värv hakkab juba lahti tulema. Seejärel võid kasutada nuga ja peitlit nikerdustelt värvi eemaldamiseks.
NB! Ese, millega nikerdustelt värvi kraabid, vastaku nikerduse kujule. Ümarate treidetailide ja nikerduste kraapimiseks sobib kõige paremini ümarpeitel. Raskemini ligipääsetavaid kohti ja väikesi detaile on kõige parem puhastada tükikese liivapaberiga.
Pärast värvi eemaldamist lihvi kapi pind ühtlaselt peene liivapaberiga üle.

Vanast viimistlusest puhastatud kapi võib üle lakkida mööblilakiga või õlitada näiteks linaõliga.
Linaõli pealekandmiseks sobib villane või puuvillane lapp, millega õli hoolikalt puidu sisse hõõrutakse. Esimese õlikihi võib ka pintsliga peale kanda. Kui õli on kuivanud, korratakse protseduuri. Kaitsekihi tekkimiseks on vaja õlitada vähemalt 3 korda.

3. Kapil on spoonikahjustused

Vaja läheb: kapil kasutatuga sarnast spooni (spooni hulk sõltub kahjustuse suurusest), peitlit ja nuga, liivapaberit, PVA-liimi, pintslit, triikrauda.

Tee nii:
Eemalda lahtitulnud ja katkine spoon. Kui lahti on ainult väike spoonikild, siis piisab, kui lõigata vigastatud kohalt terava noaga välja nt trapetsikujuline osa ning liimida sama kujuga tükk asemele.
Kui on vaja eemaldada suurem spoonipind, siis võta abiks niiske lapp: aseta see eemaldatavale pinnale ning auruta läbi lapi triikrauaga, kuni spoon lahti tuleb.
Kergemini lahtituleva spooni eemaldamiseks võid kasutada nuga või peitlit.
Seejärel puhasta pind liivapaberiga vanast liimist. Eemaldatud spooni asemele on vaja samasugust spoonitükki. Uue tüki puidumuster peaks olema originaaliga võimalikult sarnane.
Pintselda PVA-liimiga kokku nii liimitav spoonitükk kui ka kapi pind. Liimikiht ei tohiks olla ebaühtlane ega liiga paks. Liimi võib veega lahjendada, et oleks kergem peale kanda. Lase liimil kuivada ja aseta spoonitükk liimitavale pinnale ning tee svammiga pealt niiskeks. Seejärel suru spoonile kuum triikraud. Triikraua kuumus ja veeaur sulatab liimipinnad omavahel kokku.
NB! Kui uus spoonitükk tundub liiga hele (tegemist on ju uue puiduga) siis võib seda enne lakkimist või õlitamist peitsiga toonida, peitsi toon sõltub kapi toonist.

4. Kapi jalad on katki ja mädanenud

Vaja läheb: paberit, pliiatsit, mõõteriistu, tammepuitu, saagi, viili, liivapaberit, liimi, puittüübleid.

Tee nii: Eemalda kapijalad, mis vajavad asendamist. Võta mõõdud ning valmista kapijala kujuline paberist šabloon. Kanna šablooni ja harilikku pliiatsit kasutades jala kuju sobivale puidutükile ning sae seejärel mööda joont välja. Lihvi liivapaberiga siledaks. Kumerates kohtades võid kasutada ka ümarviili, et saada ühtlaselt kumer pind.
Pildiloleva kapi jalad koosnevad kahest omavahel täisnurga alla kokkupandud osast. Nende ühendamiseks kasuta puittüübleid ja liimi: puuri augud mõlema poole sisse, pane aukudesse liimi ning ühenda detailid omavahel puittüüblitega.
Jalgade kinnitamisel kapi põhja alla arvesta tüüblite kasutamisel vanade puuraukudega – vaata, et puuraugud uuel detailil ja kapi põhja all ühtiksid. Jalgade liimimisel piisab tavaliselt kapi raskusest, et detailid liimuks, vastasel korral tuleb kasutada suuri pitskruvisid, millega jalad tugevasti vastu kapipõhja surutakse.










Põhja-Euroopast pärit 60-70ndail aastail valmistatud kapp oli vanakraamipoest ostes paksu valge värvikihi all. Hoolikas puhastamine ja vahatamine on teinud mööblitükist tõelise kaunitari. Kapi jalad ja nikerdused on tammepuust, suuremad pinnad aga tõenäoliselt odavamast puidust, mis on kaetud tammespooniga. Originaalis võis selline kapp olla pruuniks peitsitud.


Kodu-aed.ee
Tekst: Kudrun Vungi, Rocca al Mare Kooli puutööõpetaja
Foto: Toomas Tuul
www.kodu-aed.ee/est/order/
 
Ehitus.ee artiklid
Kõik vanemad uudised leiad arhiivist
Login
Kasutaja:
Parool:
Registreeru
Unustasid parooli?


Soovitame
Põrand oma ala proffidelt!
ELUS PEAB VÄRVI OLEMA
Kõik õigused kaitstud 2007 – 2024, ehitus.ee  |  Turismiweb.ee  |  Sisustusweb.ee
e-mail: info@ehitus.ee / tel. 6 818 880