OTSING
  Päikeseenergia meie ­teenistuses
04.05.2012


AS Toodel on hea meel teatada, et pakume lahendusi päikeseenergia kogumiseks.

Sooja vee ja kütte olemasolu ning kättesaadavus
mõistliku hinnaga on inimese heaolu jaoks olulise tähtsusega. Nõukogude aeg kujundas suhtumise, et soe ja külm vesi ei maksa midagi. Samuti tehti küllalt ebaefektiivseid küttelahendusi hiljutise ehitusbuumi ajal, kui jõupositsioonil olevad arendajad eelistasid tellija eest otsustades küttesüsteeme rajada enda jaoks võimalikult lihtsalt ja odavalt. Arenenud majandusega riikides on üha enam populaarsust võitmas suund eelistada tasuta (päikese-, tuuleenergia) või taastuvenergiat traditsioonilisele ressursimahukale energiale. Kütte, elektri ja sooja vee hinna osakaalu märgatav tõus Eesti majapidamiste kulutuste hulgas viimastel aastatel on loonud olukorra, kus kõik võimalused arutult suureks paisunud kulusid ohjeldada leiavad järjest suuremat kõlapinda.

Kuidas saada meilt hinnapakkumist?

Selleks palume vastata järgmistele küsimustele, mis aitab selgitada täpse vajaduse, milliseid lahendusi Teie majapidamine vajab optimaalseks toimimiseks. Väga palju aitab meid, kui saate lisada mõne foto hoonest. See aitab meil märgata nüansse, mida majaomanik antud teemat arvestades ei oska edasi anda. Kontrollküsimused oleksid järgmised:

1. Maja asend ilmakaarte suhtes (sobib ka Google kaardi ekraanitõmmis)
2. Kivimaja, palkmaja või karkassil maja?
3. Katuse kaldenurgad (soovitavalt lisage foto)
4. Elanike arv majas, eraldi näidata suveperioodil ja talveperioodil
5. Olmevee tarbimisharjumused (kui tihti käiakse näiteks dušši all, täidetakse vanni, pestakse nõusid jm)
6. Hoone korruselisus ja keldri olemasolu (see oli vajalik pumpade, paakide ja torustike koguse leidmiseks), soovitavalt fotod tehnoruumist
7. Olemasoleva kütte ja veesüsteemi lühikirjeldus (põrandaküte, radiaatorküte, boileri/akupaagi suurus, maasoojuspump)
8. Kas soovitakse tarbevee soojendamist või ka küttetuge?

Palume hinnapäring ja fotod edastada e-mailile: toode@toode.ee
Lisainfot saab telefonil 6599408

Päike on kõige sõbralikum

Soojusenergia tootmisel on tänapäeval kõige ökonoomsem ja keskkonnasõbralikum energiaallikas päike. Eestis on aastas keskmiselt 1600 päiksepaistelist tundi, päikeselt tuleva radiatsiooni energia 1m2 kohta on ligikaudu 1000 W. Tänapäevased

soojusenergia tootmiseks mõeldud vaakumtorukollektorid absorbeerivad 92% nendele langevast päikesekiirgusest, muutes selle soojuseks. Tarbevee soojendamine ning hoonete kütmine päikesega toodab sõltuvalt süsteemi optimeerimisest ja kollektori asetusest päikese suhtes küttesüs- teemile tehtud investeeringu tagasi nelja kuni kaheksa aastaga. Turul on levinud kahte tüüpi kollektorid — plaat- ja vaakumkollektorid. Plaatkollektorid, mis sarnanevad välimuselt veidi katuseakendega, on kasutusel olnud kaua. Neil on suvisel ajal päikesepaistelise ilmaga hea tootlikkus, kui kollektoriplaat asetseb suunaga lõunasse ja paikneb optimaalse kaldenurgaga päikese poole. Külmas keskkonnas ilma otsese päikeseta neil aga tootlikkus puudub. Plaatkollektorid sobivad hästi suviste välibasseinide soojendamiseks ja sooja tarbevee tootmiseks suvilates. Kuna neid on võimalik kasutada ka ilma pumbata, on nendega võimalik ehitada odavaim süsteem eeldusel, et boiler asub plaatkollektorist kõrgemal või samal kõrgusel. Niisuguse paigutuse korral hakkab süsteem tööle loomuliku tsirkulatsiooni põhimõttel.
Vaakumtorukollektorid jõudsid masstootmisse umbes 10 aastat tagasi. Vaakumtorukollektor on meie kliimas efektiivseim ja populaarseim kollektoritüüp, kuna see on lihtsasti paigaldatav ja peaaegu täiesti hooldevaba. Varem olid seda tüüpi kollektorid oluliselt kallimad, kuid praeguseks on nende hind langenud plaatkollektoriga samasse suurusjärku. Samas on suure arengu läbi teinud nende tehnoloogiline tase. Samuti on vaakumkollektorite paigaldus paindlikum, kuna lõunasuund ja kaldenurk pole nii olulised kui plaatkollektoril. Vaakumtorukollektori ehitus on töökindel ja see talub suhteliselt ekstreem- seid ilmastikutingimusi: tugevat tuult, rahet (kokkupõrget alla 25 mm läbimõõduga raheteraga), lund ja külma. Sellise kollektori soojatootmisvõime säilib päikesepaistel kuni 35 külmakraadini Celsiuse järgi. Esimesele tõsisemale hooldusele tuleks mõelda umbes 15 aastat pärast, kui vaakum hakkab torudes vähenema ja väliskeskkonna temperatuur, mille juures kollektor efektiivselt sooja toota suu-dab, on varasema –35 C° asemel –25 C°. Kuigi selliste süsteemide elutsükli teise poole kohta ei ole veel saadud piisavalt andmeid koguda, võib arvata, et tulevikus muutub aktuaalseks ka vaakumi taastamine torudes. Elektrit tootvate päikesekollektoritega läheb veel aega. Soojuse tootmisel kasutavate päikesekollektorite kõrval on turule jõudnud ka elektrit tootvad päikesekollektorid, mis suudavad praegu enda pinnale langevast päikesekiirgusest kätte saada vaid umbes 13%. Seega Eestis elektri tootmine päikeseenergia abil praegu veel ära ei tasu, kuid lähiaastatel on kindlasti oodata arvestatavat läbimurret elektrit tootvate päikesekollektorite tehnoloogia arengus.

Missugune on vaakumkollektori ehitus?

Kollektor koosneb nägusast poleeritud alumiiniumist tehtud väliskestast ja selle sees olevast kvaliteetsest isoleeritud vasktorust, mille külge ühendatakse tuge- vast boorsilikaatklaasist päikesekiiri neelava absorberiga

vaakumtorud. Vaakum on tekitatud kahe teineteise sees asetseva klaastoru vahele nagu termosel, kaitsmaks toru seesmiseid osi ilmastiku ebasoodsate mõjude eest. Vaakumtoru sisemisel klaastorul paikneval absorberil on päikesekiirguse püüdmiseks peegeldumisvastane, absorbeeriv ja infrapunakiht. Vaakumtoru sees paikneb õhuke alumiiniumleht soojuse ülekandmiseks infrapunakihilt vasest kollektoritorule. Kollektoritoru käitub kui termiline diood, mis juhib soojust alati ühes suunas vaakumtoru seest hoone küttesüsteemi poole. Selline omadus annab vaa- kumtoruga kollektoreile hea töökindluse isegi siis, kui mõni torudest peaks purunema. Hoolimata mõne klaastoru purunemisest vandalismi või vääramatu jõu tõttu töötab kollektor terveks jäänud osadega edasi. Kahjustuse remont on kiire, kergesti teostatav ja mitte väga kallis. Kollektorist üksi on vähe Süsteemi suhtelise lihtsuse tõttu tuleks selle paigaldamisega toime ka hakkajam majaomanik. Sealjuures on oluline järgida tootja ja edasimüüja paigaldusnõuandeid, vältimaks vigu ja sobimatut paigaldusmaterjali.
Vaakumtorukollektoreid on erinevas suuruses. Enamlevinud ja Eesti tingimustes sobivaimad kollektorid koosnevad 58 mm läbimõõduga ja 1800 mm pikkusega vaakumtorudest, mida on ühes kollektoris 10 kuni 30 tk. Iga vaakumtoru on omaette ja suletud sõltumatu sooja tootmise üksus, mida on lihtne süsteemi asukohas kollektorisse paigaldada. Hinna ja võimsuse suhte järgi otsustades on efektiivseim 30-toruline kollektor kõrgusega 2 m, pikkusega 2,4 m ja massiga 98 kg. Selline kollektor on arvesta- tud 260–300 liitri tarbevee soojendamiseks 60 C°-ni ühe keskmise päikesepaiste- lise päeva jooksul. Sellisest kollektori mahust jätkub üldjuhul keskmise majapi- damise tarbeveeks ja märgade ruumide põrandakütteks. Sellise komplekti, mis koosneb kollektorist, ühendustorudest ja solaarjaamast, eeldatav maksumus on ligikaudu 20 000 krooni. Tänase elektrikütte hinnaga kõrvutades on taolise komp- lekti tasuvusaeg umbes 5 aastat, ekspluatatsiooniiga aga aastakümneid. Võrdluseks: praegu populaarsed soojuspumbad on sageli juba 5–10 aasta pärast keskkonnaohtlik prügi. Kui soovite tervet maja kütta päikesega, on see suurema salvestusmahu ja kol- lektoripinna puhul võimalik veebruarist novembrini. Päikeseküttesüsteemi vajaminevatele osadele lisaks on vajalik solaarjaam, mis sisaldab oluliste osadena kontrollerit anduritega, pumpa ja paisupaaki, soojusvahetit boileri või akupaagi sees või sellest väljas ning sobivaid isoleeritud ühendustorusid. Samuti on vaja süsteemi mahule vastavat temperatuurikandevedelikku. Vedelik, mida kollektoris kasutatakse, on enamasti valmistatud glükooli baasil ning segatud lisaainetega, mis tagavad vedeliku pikaealisuse ja süsteemisõbralikkuse. Autodes kasutatav jahutusvedelik ei sobi, kuna läheb keema tunduvalt madalamal temperatuuril kui 200 C°, muutudes aja jooksul süsteemi suhtes agressiivseks. Vaakumtoru päikesekollektorid ei sisalda tervisele ega loodusele ohtlikke aineid. Nad on pikaealised ja valmistatud ümbertöödeldavatest materjalidest (enamasti klaas ja metall).

Päikesekiirguse kasutamine vähendab inim­tegevuse koormust loodusele.

Päikesega kütmisel on veel üks positiivne nüanss: kevadel, kui päike on kõige aktiivsem, kuid talvekülm püsib veel maapinnas ja hoonete seintes, on võimalik maja tervenisti kütta ainuüksi päikese jõul. Selline suur soojuse hulk võimaldab tekitada tõeliselt küllusliku raiskamise tunde, kuid ometi ei kaasne ühegi ressursi— elektri, gaasi ega puidu — tegelikku kulutamist ega suurene ka süsihappegaasi hulk atmosfääris. Võib öelda, et päikesega kütmine ja tarbevee soojendamine ei ole enam „homne päev”, vaid tänane reaalsus. Mida varem ja rohkem päikest kasutada, seda parem keskkonnale ja perekonna jooksvale eelarvele. Viimasel ajal on kuulda olnud lausa seisukohti, et suurte kortermajade osaline päikesega kütmine on majanduslikult kiiremini tasuvam kui majaseinte soojustamine (ehkki see tõik ei vähenda soojustamise vajalikkust). Kutsun üles tarbima meile päikesest antud kõige puhtamat ja efektiivsemat energiaallikat, et seeläbi säästa nii loodust kui ka raha!
 
Firmainfo
  TOODE AS PEAKONTOR JA ESINDUSED

Telefon: 659 9400
Faks: 659 9401
E-mail: Saada kiri
WWW: www.toode.ee


Aadress: Tule 11, Saue 76505, Harjumaa
Reg. kood: 10330885
 
 
  Lisakontaktid:
TOODE AS HAAPSALU ESINDUS
Telefon: 472 4901
Faks: 472 4901
E-mail: aarne@toode.ee
Aadress: Lihula mnt 27, Haapsalu 90506, Läänemaa

TOODE AS JÕGEVA ESINDUS
Telefon: 776 8528; 5333 3543
Faks: 776 8528
E-mail: riho@toode.ee
Aadress: Aia 1, Jõgeva 48306, Jõgevamaa

TOODE AS JÕHVI ESINDUS
Telefon: 337 7456; 520 0951
Faks: 337 7773
E-mail: teet@katevara.ee
Aadress: Tartu põik 2t, Jõhvi 41537, Ida-Virumaa

TOODE AS KURESSAARE EDASIMÜÜJA
Telefon: 453 3262, 528 4872
E-mail: saare@toode.ee
Aadress: Aia 49A, Kuressaare 93815, Saaremaa

TOODE AS NARVA ESINDUS
Telefon: 357 2580; 5322 6543
Faks: 357 2580
E-mail: tiit@toode.ee
Aadress: Kerese 40, Narva 21003, Ida-Virumaa

TOODE AS PAIDE ESINDUS
Telefon: 385 3025, 520 4118
Faks: 385 3025
E-mail: aivarr@toode.ee
Aadress: Pärnu 116, Paide 72720, Järvamaa

TOODE AS PÕLVA ESINDUS
Telefon: 797 6005, 516 8543
Faks: 797 6005
E-mail: polva@toode.ee
Aadress: Oja 7, Põlva 63307, Põlvamaa

TOODE AS PÄRNU ESINDUS
Telefon: 443 1884; 5322 6001
Faks: 443 1882
E-mail: piret@toode.ee
Aadress: Püssi 2A, Pärnu 80010, Pärnumaa

TOODE AS RAKVERE ESINDUS
Telefon: 322 5403; 553 0004
Faks: 322 5403
E-mail: tiina@toode.ee
Aadress: Jaama tn 21, Rakvere 44311, Lääne-Virumaa

TOODE AS RAPLA ESINDUS
Telefon: 489 4239; 5333 2543
Faks: 489 4330
E-mail: marek@toode.ee
Aadress: Kastani 1, Rapla 79514, Raplamaa

TOODE AS TARTU ESINDUS
Telefon: 736 2813
Faks: 736 2202
E-mail: yllar@toode.ee
Aadress: Ringtee 43F, Tartu 50105, Tartumaa

TOODE AS VALGA ESINDUS
Telefon: 766 1580, 503 9543
Faks: 766 1580
E-mail: valga@toode.ee
Aadress: Männiku 2a, Valga 68205, Valgamaa

TOODE AS VILJANDI ESINDUS
Telefon: 433 7100; 509 9543
Faks: 433 7100
E-mail: viljandi@toode.ee
Aadress: Koidu 13, Viljandi 71001, Viljandimaa

TOODE AS VÕRU ESINDUS
Telefon: 782 2769, 510 1854
Faks: 782 2779
E-mail: aivar@toode.ee
Aadress: Oja 1 (3-korrus), Võru 65609, Võrumaa
 
Ehitus.ee artiklid
Kõik vanemad uudised leiad arhiivist
Login
Kasutaja:
Parool:
Registreeru
Unustasid parooli?


Soovitame
Põrand oma ala proffidelt!
ELUS PEAB VÄRVI OLEMA
Kõik õigused kaitstud 2007 – 2024, ehitus.ee  |  Turismiweb.ee  |  Sisustusweb.ee
e-mail: info@ehitus.ee / tel. 6 818 880