OTSING
  Midagi enamat kui lüli kahe korruse vahel
29.08.2008

Treppi tellima minnes tuleb tõdeda, et valik on ootamatult suur ja trepp võib kujutada palju enamat kui pelgalt ühenduslüli kahe korruse vahel.Seega oleks tark enne trepiostu oma eelistused ja võimalused läbi mõelda. Trepp pole enam ammu pelgalt üles-alla liikumise vahend, vaid osa terviklikust sisekujundusest.
Vanadest kinnistest kriuksuvatest ja nagisevatest puittreppidest on saanud moodsad kujunduselemendid, mis harmoneeruvad kogu elamisega ja moodustavad eri tasapindade vahel ühtseid tervikuid.

Kuju sõltub asukohast

Trepi kuju sõltub tavaliselt tema otstarbekast paigutusest ruumis, trepi avast, uste-akende asukohast.
Kui on soov võimalikult palju pinda kokku hoida, on hea valik keerdtrepp. Keerdtreppide puuduseks võib lugeda raskendatud asjade transporti kahe korruse vahel. Nii võib nii mõnigi kord ostetud mööblitükk kitsa keerdtrepi tõttu jäädagi alumisele korrusele.
Kui on soov säilitada maksimaalselt olemasolevat päevavalgust ega taheta seda kinniehitatud trepiastmete taha peita, on sobivaim lahendus reguleeritavatest elementidest trepp, mis moodustab iseseisva konstruktsiooni. Säärasel trepil puuduvad põskpuud ja käsipuude kandvad osad. Trepi õhuline konstruktsioon ei takista valguse läbipääsu.
Talatrepid pole nii õhulised kui elementtrepid. Astmed toetuvad kahele tugevale puittalale, mis kinnitatakse tappidega. Talatrepid jätavad jõulise mulje.
Et vältida kriuksumist ja naginate teket, on mõistlik trepp ehitada traditsiooniliste põskpuude ja varvaslaudadeta.

Trepi võib kujundada ka ise

Kes aga firmade pakutavate trepitüüpide seast meelepärast ei leia, võib ka ise endale trepi kujundada ja selle jooniste järgi meistril valmis lasta teha. Trepi tehniline teostus vaadatakse üle koos meistriga ja leitakse sobivaimad lahendused.
Puittreppe ehitatakse kuni kahekorruselistesse hoonetesse, kõrgema hoone puhul peavad trepid tuleohutust silmas pidades mittepõlevast materjalist olema. Väga pehmeid puiduliike, nagu näiteks mänd, kasutada ei soovitata, eelistatakse siiski pigem kaske, saart ja tamme. Treppe võib ka valmistada spoonitud vineerkilbist. Nii võib erinevate spoonidega anda trepile ilme, justkui oleks too tammest või mõnest väärispuust valmistatud. Levinud on ka liimpuidust trepiastmed.
Trepi puitdetailide viimistlemisel kasutatakse tavaliselt puiduõli ja peitse. Puiduõli säilitab puidu naturaalse mustri, kuid vajab kindlasti hooldusõlitamist. Puittreppe ka lakitakse, kuid vigastuste korral on nende parandamine märksa töörohkem ettevõtmine kui õlitatud trepi puhul. Palju tellitakse metallkarkassil puitastmetega treppe.
Kadunud pole ka betoontrepid, mis on eriti vastupidavad kulumisele ja vigastustele. Vastupidavad on ka kivitrepid, mida graniidile ja marmorile lisaks saab lasta ka valmistada erinevatest dekoratiivkividest.

Ka klaastrepp on tugev

Treppe saab tellida ka metallist, seda nii välis- kui ka sisetingimustesse. Sisse mõeldud metalltrepid kaetakse metallivärviga, värvitoone saab valida värvikaardi alusel.
Viimasel ajal on armastatud klaastrepid, valmistatud karastatud klaasist ega jää seetõttu oma turvalisusega teistele alla.
Esimest korda astutakse klaastrepile ikka ettevaatlikult, ent peagi märgatakse, et jalgealune on kindel ja turvaline.
Klaastrepid sobivad nii moodsasse kui ka vanasse interjööri. Valida saab eri klaasitüüpide ja värvide vahel. Kuna klaastrepid aga välisjalanõudega pidevat edasi-tagasi voorimist ei talu, sobivad nad pigem kodusesse miljöösse.
Libeduse kaitseks kasutatakse klaastreppidel libisemisvastast teipi ja laus- või triipmatistatud klaasi.
Ühest hinda välja tuua on raske, kuna trepi hinna määravad palju pisiasjad alates kujust, materjalist, viimistlusest kuni piirete olemasoluni välja.
Peeter Kalme firmast OÜ Kodu Trepp ütleb, et kui aasta tagasi oli tellimuste tähtaeg pool aastat ja rohkemgi, siis tänavu on asi rahulikum tänu ehitustegevuse tagasitõmbumisele. Tähtajad on on praegu keskmiselt 2-3 kuud.

Trepp vajab piiret

Kui juba trepiga tegu, on sinna juurde kindlasti ka piiret vaja, et oleks tagatud seda kasutavate inimeste turvalisus.
Trepi piirdeid võib valmistada puidust (treitud, freesitud detailidest), metallist või kasutada hoopis kombinatsiooni metallist ja puidust. Viimasel ajal on väga levinud ka trosspiirded.
Kasutada võib ka metallsõrestikuga piirdeid, millel täiteks võrk, klaas või pulgad. Kalleima trepipiirde saab roostevabast terasest elemente kasutades.
Kes tahab aga odavamalt läbi ajada, võib trepipiirdeks kasutada stiilseid vanu klaasita aknaraame, uksetahvleid, kombineerides neid mitmesuguste nööridega.
Ka jäme köis ajab asja ära. Kui tellitud on klaastrepp, sobib ka trepipiirdeks klaas. Iseäranis kaunid ja eripärased, kuid ka üksjagu kallid on sepistatud trepipiirded.

Spetsialisti soovitus

Peeter Kalme
OÜ Kodu Trepp

Ei soovita trepi alla panna põrandakütet, samuti ei tohiks treppi planeerida soemüüri kõrvale või kamina kohale.
Puit on puit, kütteperioodil tõmbub kokku, suvel, kui ei köeta, paisub, ja kui see protsess on äkiline ja ebaühtlane, ei mõju see trepile hästi. Juba ehitustööde algstaadiumis peaks trepifirmaga nõu pidama, et hiljem ei tekiks probleeme, kuidas trepp ära mahutada juba valmis ehitatud ruumi ja avasse.

Tasub teada

Mida arvestada treppi tellides?
-Trepiaugu mõõte (pikkus×laius)
-Korrustevahelist kõrgust
-Trepi tüüpi
-Trepi materjali
-Käsipuu ja piirde vajadust
-Tõusutüüpi: kas astmed on trepi põskede vahel või peal
-Jaotustüüpi: lahtine ehk varvaslauata või kinnine ehk varvaslauaga
-Anna keerdtrepile piisavalt ruumi
-Keerdtrepi astme laius keskel peab olema võrdne astme laiusega sirgel osal.
-Keeruastme kitsam ots peaks olema vähemalt 10 cm lai.

Männipuit on odavaim trepimaterjal

Treppide keskmised hinnad kroonides:

Puidust
-mänd 14 000-24 000
-kask 19 000-34 000
-tamm ja pöök 35 000-50 000

Metallist keerdtrepid
-täismetall 16 000-18 000
-puit-metall kuni 2,5 korda kallim

Betoonist
-alates 30 000

Klaasist
-ruutmeeter paigalduse ja piireteta 2000-5000

Hooldamine on samuti tähtis

-Trepi puitdetaile hooldatakse tolmuimejaga, aeg-ajalt ka niiske lapiga.
-Puiduõliga viimistletud treppidel tuleb esimesel aastal 1-2 korda, edaspidi kord aastas teha hooldusõlitamist.
-Õlitatud treppide puhul peaks eelistama kuivpuhastust ja õrnalt niiske lapiga peaks puhastama võimalikult harva.
-Klaastreppide jaoks on olema spetsiaalsed klaasihooldusvahendid, eelistada tuleks pigem niiske lapiga hooldust.
-Metalltrepid on põhimõtteliselt hooldusvabad, hooldust vajavad vaid puitastmed, metallkonstruktsiooni puhastamiseks piisab lapiga üle käimisest.
-Kui värv mingil põhjusel aastatega tüütuks muutub, võib selle üle värvida ja trepp on taas nagu uus.


www.aripaev.ee
 
Ehitus.ee artiklid
Kõik vanemad uudised leiad arhiivist
Login
Kasutaja:
Parool:
Registreeru
Unustasid parooli?


Kõik õigused kaitstud 2007 – 2022, ehitus.ee  |  Turismiweb.ee  |  Sisustusweb.ee
e-mail: info@ehitus.ee / tel. 6 818 880