OTSING
  Metsa all on mõnus!
31.10.2007


On pigem reegel kui erand, et hommikul terrassile astudes võib näha jälgi siin äsja käinud metskitsedest. Paarismaja ümbritsevad mõned kased ja siis männid-männid-männid.
Maja juurde kuulub hulk mõnusat metsa, mis saja meetri jagu raba poole ulatub. Lastel tegemist jätkub: eemal paistab mitu mõnusat puud, mis lausa kutsuvad onni ehitama.
Kui Anneli ja Inno asusid pärast pere juurdekasvu uut elupaika otsima, võlus see paik neid oma rahu ja vaikusega. Ise Võrust pärit, aga samas ka Tallinna elu proovinud, oskavad nad hinnata seda, mida ehe loodus pakub.

Kodust saab kodu
„Asukohta muuta ei saa, planeeringut ja materjale aga küll,“ räägib Anneli.
Anneli ja Inno ning nende kolm last, Emma (1,7), Hans (8) ja Juhani (16) on siin elanud alles aasta aega. Maja sisustamisega hakatakse tasapisi ühele poole saama, nüüd on järg aia käes. Tööl käiva inimese jaoks on suur kergendus ja rõõm, kui krundil on palju looduslikku, minimaalset hoolt vajavat männimetsa – lastel hea mängida ja suvel mustikaid-pohli suhu noppida. Murulapp on aga parasjagu nii suur, et jätkub mõnusaks äraolemiseks ning niitmine ei murra konti. Üheskoos naabriperega plaanitakse keskkonda sobivat taimestust, et paarismaja puhkealad ühtse tervikuna mõjuks ja samas mõlemale piisavalt privaatsust pakuks. Siin on, millest teistel majaomanikel õppida!
Paarismaja pool sai Joonaste omaks „karbi“ järgus, kui müürid olid püsti ja katus peal, aga üht-teist sai veel muuta. Anneli kavandas ja kujundas siin kõik ise. Parajasti väikese lapsega kodus „tööl“ olles (lapsekasvatamine ei ole ju puhkus!) sai ta oma aega ise planeerida.
Saanud inspiratsiooni ajakirjadest-raamatutest, asus ta oma mõtteid teostama. „Ajakirjad on tänuväärsed inspiratsiooniallikad,“ kiidab Anneli.

Valgust ja vaadet
„Tahtsime mööblile neutraalset tausta, oma kodu jaoks vajalikku iseloomu ja eripära otsustasime aga lisada armsate asjade ja detailidega,“ jutustab Anneli. Kõik seinad said murtud tooniga valgeks ja põrandad valge õlitatud tammepuust parketi alla. Ühtne kujundus annab kodule rahuliku ja tervikliku üldilme, mida siis igas toas täiendavad elaniku isiklikud värvieelistused – Juhani toas punane värv, Hansu toas helerohelised detailid. Vanemate rahulikult valges toas on aktsendiks vaade aknast – maaliline männimets.
Anneli arvab, et kolme magamistoaga majast piisab nende viieliikmelisele perele täiesti. Väike Emma magab veel vanemate toas. Juhani on aga juba nii suur, et lendab paari aasta pärast pesast. Tuleb ju ka selle aja peale mõelda, kui kõik lapsed on kodust lahkunud.
Ükskõik millisesse ruumi siin majas astud, ikka võluvad vaated ümbritsevale metsale – suured aknad on kui elavad looduspildid seintel. Needki mõjutasid suuresti Anneli ja Inno koduvalikut. Valget aega on ju meie laiuskraadil vähe – tuleb võtta kõik, mis loodus pakub.
Majas on ioonküte, mis on hea ja lihtne kasutada. Lisaks pakub soojust ja silmarõõmu ka kamin.

Ajatu valge
Köögiga on Anneli väga rahul (HTF Mööbel). Algselt sisustusfirmast pakutud köögisaart siiski ei ehitatud – see oleks liialt ruumi võtnud ja akna all poleks lauale enam kohta jagunud. Anneli vend, kel köökidega rohkesti kogemusi, soovitas praegust lahendust, mis toimib siin peres paremini.
Et Anneli soovis kindlasti valget kööki, valiti tööpinnaks juba tuntust kogunud corian, mis kestab aastaid ja püsib kaua kaunis. See kergendas küll ka tublisti rahakotti, aga investeeringuga jäädi igati rahule.
„Meile soovitati küll ka värvitud pinda, aga lastega peres ja köögis, kus söögitegemine on au sees, poleks see õige valik,“ on Anneli kindel. „Parem hoida kokku mujalt. Meie ostsime palju mööblit ja pisiasju Soomest Ikeast – hea disaini ja soodsa hinnaga.“
Lapsed käivad siinsamas lähedal koolis, jala või jalgrattaga, ümbrus on turvaline, mida hing veel tahta oskaks! Metsa all on mõnus!


Kodu & Aed
Varje Talivee
Fotod: Kaido Haagen

www.kodu-aed.ee
 
Ehitus.ee artiklid
Kõik vanemad uudised leiad arhiivist
Login
Kasutaja:
Parool:
Registreeru
Unustasid parooli?
Soovitame
Ahjukestad ja käsiplekksepatööd
BFL SECURITY läbipääsusüsteemid, fonosüsteemid
Kõik õigused kaitstud 2007 – 2020, ehitus.ee  |  Turismiweb.ee  |  Sisustusweb.ee
e-mail: info@ehitus.ee / tel. 6 818 880